Konkurs Zrób-My Nasz-Film



 

 

 

 

 

ZRÓB-MY NASZ-FILM
INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

UWAGA: 

KOLEJNA EDYCJA KONKURSU FILMOWEGO NIE RUSZY OD PAŹDZIERNIKA TEGO ROKU SZKOLNEGO. TRWAJĄ PRACE NAD ZMIANĄ DEFINICJI I DOTYCHCZASOWEJ FORMUŁY KONKURSU.

W ZWIĄZKU Z TYM, REALIZACJA KONKURSU ZRÓB-MY NASZ-FILM BĘDZIE ZAWIESZONA NA ROK. VI EDYCJA KONKURSU ODBĘDZIE SIĘ
W PRZYSZŁYM SEZONIE. INFORMACJE PRZEŚLEMY W MAILACH  

PRZEPRASZAMY

 

 

 

 

V Edycja Konkursu  
Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie"dla uczniów województwa mazowieckiego 2021-2022



Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego do udziału w V edycji konkursu Zrób-My-Nasz-Film. Konkurs organizowany jest przez OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Jeśli kiedykolwiek myśleliście o tym, by nakręcić prawdziwy film, trafiliście w szczególne, dobre miejsce. Oko kamery, podobnie jak oko aparatu fotograficznego – widzi wszystko. Gdy chociaż raz marzyliście  o prawdziwym filmie, "z czołówką" na przodzie i końcowymi napisami, który zmieści
w sobie w środku opowieść rodzącą się w Waszej wyobraźni...
zgłoście się, spróbujcie zrealizować swoje marzenia.

Zapraszamy uczniów  szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w V edycji Konkursu Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”Celem konkursu jest zainspirowanie do tworzenia  własnych opowieści, „filmowych portretów” oraz pokazanie różnorodności postrzegania rzeczywistości najbliższego środowiska.

 Konkurs obejmuje dwie kategorie tematyczne:

  • dla szkół podstawowych (klasy V-VIII), pod hasłem „Filmowy wehikuł czasu – wczoraj, dziś, jutro”,
  • dla szkół ponadpodstawowych „Daleko i blisko - kalejdoskop faktów i wizji”.

Konkurs ma być zachętą do tworzenia filmowych ekspresji za pomocą prostych i powszechnie dostępnych środków/narzędzi takich jak, np.: telefon komórkowy, aparat fotograficzny z funkcją nagrywania, tablet, kamera. Czas trwania filmów dokumentalnych i reportaży obejmuje minimum 5 minut do maksimum 10 minut.

Czas trwania konkursu od  12 października 2021 roku do 22 lutego 2022 roku. Dokładne informacje zostaną zamieszczone pod koniec września na stronie konkursu: http://zrobmynaszfilm.blogspot.com

Inspiracji może być wiele. Wystarczy rozejrzeć się dookoła we własnym środowisku lub poszukać nieco dalej w przeszłości, puścić wodze fantazji i temat zaczyna się wyłaniać.

Chociażby na Mazowszu urodził się Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Maria Curie Skłodowska, Ignacy Mościcki i wielu innych, na których historiach życia niektórzy uczestnicy poprzednich edycji konkursu budowali swoje opowieści.   W związku z obchodzonym rokiem Norwida warto podkreślić, różne jego znaczenie. Między innymi Norwid jako postać może być rozumiany w kontekście nie tylko przeszłości, ale również wpływu na obecne czasy, czy też przyszłe rozumienie wartości człowieka.

Pamiętajcie, że najbliższe środowisko to nie tylko postacie historyczne, ale i współczesne a także zdarzenia, miejsca, idee związane z przeszłością, teraźniejszością i ich wpływ na przyszłe losy nas samych.

Prace zgłoszone przez uczniów lub rodziców nie będą brane pod uwagę.

Źródło grafiki:pixabay.com 

Szczegółowe informacje jak zwykle na stronie konkursu.

V Edycja Konkursu  
Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie" dla uczniów województwa mazowieckiego 2021-2022


Komunikat

Dziękujemy wszystkim szkołom biorącym udział w tegorocznej edycji za wykonanie projektu filmowego. Również w tym roku widać duże zaangażowanie całych środowisk w  jego organizację. Każdy z twórców włączył swoją kreatywność, potrafił pokonać szereg trudności władając w realizację dużo własnych emocji, a przede wszystkim olbrzymią pracę.

Cieszymy się, że zaproponowane tematy umożliwiły realizację wizji i własnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość w różnych ujęciach czasu i miejsca.

Doceniamy pracę opiekunów, którzy w szczególnych warunkach motywowali i wspierali uczniów w ich działaniach.

Niektóre tematy były wyjątkowo trudne w realizacji, ale na tyle istotne dla młodych twórców, że podjęli się tego zadania i przedstawili swój obraz - nowej, innej i zmiennej rzeczywistości.

Prace pozwoliły nam poznać wasze przemyślenia, emocje, doznania, potrzebę dialogu na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Organizatorzy

Aktualny tekst komunikatu   

do przeczytania w linkach powyżej i poniżej


 

 UWAGA - WAŻNA WIADOMOŚĆ

Przedłużamy Termin przesyłania prac - do 19.02.2022

 Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w warsztatach organizowanych zarówno przez Ośrodek OEIiZK, a także we współpracy z partnerem – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

W tym roku ferie w województwie mazowieckim zbiegają się ze we wcześniej ustalonym terminem oddawania prac,  czyli 12.02.2022 r. W związku z tym, Komisja podjęła decyzję o przesunięciu terminu oddania prac do dnia 19.02.2022 r. a także terminu ogłoszenia wyników do 1.03.2022 r.

Przed nami jeszcze jedno, ostatnie w tej edycji konkursu spotkanie warsztatowe. Serdecznie zapraszamy, warsztat online będzie prowadzony przez Marcina Pawlika i dotyczy montażu filmu: "Projektujemy i realizujemy własna historię..."  Spotykamy się w poniedziałek 24.01.2022 roku o godzinie 15.45 online. Dodatkowo poświecimy czas na krótkie przypomnienie podstawowych zasad praw autorskich.

Ponieważ zbliża się termin  dostarczenia prac, warto wszystko sprawdzić przed wysłaniem. Oczywiście trzymamy kciuki, z pewnością zdążymy:)

Przypominamy o tegorocznych zasadach przekazania prac:

ZGŁOSZENIE ELEKTRONICZNE PRACY:

ZAŁĄCZNIKI DO ZGŁOSZONEJ PRACY:


 

Szczegółowe informacje jak zwykle na stronie konkursu. W razie kłopotów, pytań prosimy o kontakt:

marta.wnukowicz@oeiizk.waw.pl
izabela.rudnicka@oeiizk.waw.pl

 

  Przedłużaliśmy Termin Zgłoszeń - 12.12.21

TERMIN ZGŁOSZENIA SZKOŁY  DO KONKURSU BYŁ PRZEDŁUŻONY                        

Przypominamy, ze nauczyciele zgłoszonych szkół będą mogli brać udział w warsztatach  wspomagających pracę w projekcie filmowym. Terminy spotkań i tematykę podamy  w następnym tygodniu.

 UWAGA - Dla wszystkich propozycja uzupełniająca - polecamy materiały dostępne w zakładce INFO-FILM WSPARCIE

 


 

NIE ZAPOMNIJMY -  PIERWSZY KROK (TO TYLKO) ZGŁOSZENIE SZKOŁY DO KONKURSU
DO 30 LISTOPADA 2021

Już możemy skorzystać z formularzy elektronicznych ułatwiających  tegoroczne zgłoszenia,  zbliża się czas decyzji... 

Przypominamy wszystkie terminy:
Czas trwania Konkursu
od  12 października 2021 roku do 
22 lutego 2022 

oddanie gotowych prac  z dokumentacją (elektronicznie) do 12.02.2021,
 

- zgłoszenie szkoły do 30 listopada 2021 - pierwszy dokument (zgłoszenie szkoły) dotychczasowe zgłoszenia szkół zostały zaakceptowane

Jak rozpocząć pracę nad filmem - tu mogą być pierwsze warsztaty dla zgłoszonych do konkursu uczestników - nasze pomysły, koncepcje, realizacje

Od 30 listopada do początku lutego: pracujemy nad własnym filmem, uczestniczymy w warsztatach, zajęciach wspierających pracę nad filmem i montujemy stworzone prace
- oddanie gotowych prac  z dokumentacją (elektronicznie) do 12.02.2021
,

- zakończenie konkurs 22 lutego 2022 roku (ogłoszenie wyników)

 UWAGA:

Przy zgłoszeniu formularza zgłoszeniowego nie pobieramy -
otwieramy i wypełniamy elektronicznie  - załączamy w nim (w tym formularzu) 
załącznik nr 1- pobrane, opieczętowane i zeskanowane potwierdzenie zgłoszenia szkoły

 

W RAMACH WSPARCIA DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ ZGŁOSZONYCH DO NASZEGO KONKURSU ZAPRASZAMY
NA SPOTKANIE




ZAPROSZENIE NA WARSZTATY

Witamy w kolejnej już V edycji konkursu Zrób-My Nasz-Film - mamy przyjemność zaprosić Państwa na wyjątkowe spotkanie zorganizowane z myślą o Was, wspierające nauczycieli w realizacji projektów filmowych. Razem z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zapraszamy na webinarium dla nauczycieli pracujących z uczniami w tym zakresie.

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów nawiązał partnerską współpracę z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w ramach realizacji V edycji Konkursu Zróbmy Nasz Film .Wszystkich nauczycieli, którzy zgłosili szkoły do naszego konkursu oraz pozostałych zainteresowanych filmem (szczególnie  tworzeniem z uczniami filmu dokumentalnego), na warsztaty wspierające pracę w projekcie filmowym. Podczas warsztatów spotkają się z Państwem ekspertki programu  SKOK W DOK. LABORATORIUM POMYSŁÓW DOKUMENTALNYCH prowadzonego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Tytuł warsztatów:
OD POMYSŁU DO REALIZACJI. Jak zrobić swój pierwszy film dokumentalny?

Data: 13.01.2022 o godz. 18:00 na platformie zoom.

Link do rejestracji na spotkanie - webinar

Filmy dokumentalne to doskonałe narzędzie  do zrozumienia siebie,  drugiego człowieka i szybko zmieniającego się świata. Dzieci i młodzież mogą sami takie filmy realizować – ze swojego punktu widzenia, na interesujący ich temat. Podczas webinarium zaproponujemy nauczycielom, jak poprowadzić lekcję z uczniami, aby zainspirować ich do zrobienia filmu dokumentalnego, wychodząc od znalezienia tematu lub bohatera. 

Dlaczego warto robić i oglądać filmy dokumentalne?

# Bo potrzebujemy wartościowych treści dla dzieci i młodych ludzi w Polsce, które opowiadają i analizują znaną i rozpoznawalną dla nich rzeczywistość.

# Bo praca z filmem dokumentalny otwiera na drugiego człowieka.

# Bo każdy z nas jest twórczy, z szkołą czy bez szkoły artystycznej.

# Bo warto poznawać nowe obszary i eksperymentować niezależnie od wieku.

# Bo jesteś ekspertem od swojego świata i możesz próbować o nim opowiedzieć.

 Prowadzące spotkanie ekspertki:

Karolina Śmigiel - producentka filmowa, członkini zarządu UNI-SOLO Studio, gdzie produkuje filmy dokumentalne,, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, koordynatorka Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej oraz projektu „Skok w dok. Laboratorium pomysłów dokumentalnych." Jest dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach i koordynatorką programu edukacji medialnej w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę".

Diana Gaik  - zajmuje się tworzeniem projektów kulturalnych, edukacyjnych, społecznych od poziomu koncepcyjnego po produkcję i promocję. Od wielu lat związana jest z festiwalem Millennium Docs Against Gravity oraz Akademią Dokumentalną, gdzie zajmuje się programem wydarzeń towarzyszących. Jest prezeską Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez, w ramach którego zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi takimi jak: „Festiwal Myśli Abstrakcyjnej"  „Książki na drogę", „Doki.pl". Jest współautorką i ekspertką programu „Skok w Dok. Laboratorium filmów dokumentalnych"

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Strona www: www.ckf.waw.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej

Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg

SKOK W DOK. LABORATORIUM FILMÓW DOKUMENTALNYCH to program twórczy dla osób z różnym doświadczeniem życiowym  i filmowym, jedyny tego typu w Polsce, w ramach którego wypracowywane są  pomysły na filmy dokumentalne dla dzieci – przy ich aktywnym udziale: dzieci konsultują pomysły dorosłych.  Pierwsza edycja programu SKOK W DOK wystartowała w styczniu 2020 r. W ramach pierwszej edycji pracowaliśmy nad 6 pomysłami na filmy dokumentalne dla dzieci, między innymi "Dziewczyńskimi historiami" Agnieszki Borzym i "Królem Maciusiem I" Jaśminy Wójcik. Pierwsza edycja SKOKU W DOK zakończyła się pitchingiem podczas wrześniowej edycji festiwalu MDAG (2021), wzięli w nim udział przedstawiciele branży filmowej: nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy, producenci i reprezentanci festiwali filmowych.

Obecnie trwa druga edycja programu. https://ckf.waw.pl/skok-w-dok 

ZAPRASZAMY W RAMACH WSPARCIA NASZEGO KONKURSU NA SPOTKANIE

V edycja Konkursu Zrób-My Nasz-Film (2021-22)

 http://zrobmynaszfilm.blogspot.com/ 

 


Filmy dokumentalne - miejsca, spotkania, przykłady, inspiracje

 
SKOK W DOK. LABORATORIUM FILMÓW DOKUMENTALNYCH
 
 

 
 
 
 
 
 
 
ZGŁOSZENIE ELEKTRONICZNE SZKOŁY:
Formularz zgłoszenia szkoły - termin zgłoszeń minął, link jest nieaktywny
dotychczasowe  zgłoszenia zostały zaakceptowane


Plakat do pobrania  - V Edycja Konkursu ZNF
 


 



Popularne posty z tego bloga

IV Edycja Konkursu Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie"

Konferencja "Edukacja medialna w placówkach oświaty i kultury"

III Edycja Konkursu Zrób-My Nasz-Film „HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE”