SPONSORZY



M2 Films - firma, której działalność związana jest z dystrybucją filmów, nagrań wideo
i programów telewizyjnych. Od kilku lat zajmuje się także  formami edukacyjnymi związanymi z filmami, które poleca widzom.



Wszystkim nauczycielom interesującym się najnowszymi propozycjami filmowymi, które mogą wykorzystywać do omówienia na lekcji - zagadnieniami  relacji  międzyludzkich, problemami współczesnego  świata - polecamy wspaniałe materiały dydaktyczne do  realizacji lekcji (np. wychowawczych) przygotowane  w oparciu o filmy. Poniższe dwie propozycje przeznaczone są dla uczniów  szkół ponadpodstawowych.

  "Mój piękny syn"
 
"Mój piękny syn" w reż. Felixa Van Groeningena  Beautiful Boy opracowany prze Annę Równy i Elżbietę Piotrowicz. , scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą na temat uzależnień i zmagania się z uzależnieniem bliskiej osoby dla szkół ponadpodstawowych. 



Edukacja-Mój_piękny_syn - dla nauczycieli
Moj_piekny_syn-scenariusz

 

 "Green Book"

Scenariusz zajęć do filmu  "Green Book" Green Book - historia przyjaźni ponad podziałami; ważne (szczególnie dziś) tematy, takie jak: ksenofobia, tolerancja, rasizm. Razem z Elą Piotrowicz przygotowałyśmy dla M2 Films scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą, który na prośbę dystrybutora, udostępniamy nauczycielom szkół ponadpodstawowych. Pięć nominacji do Oscara: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Viggo Mortensen), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly), najlepszy montaż (Patrick J. Don Vito). 




Scenariusz do filmu Green Book


"Kedi" 

 Wśród  licznych propozycji edukacyjnych poprzedniego roku to m.in. Najbardziej uroczy film 2017 roku "Kedi" to fenomenalny dokument o życiu stambulskich kotów, który podbił serca publiczności na całym świecie. Kociarze, oto film waszego życia! "To prawdziwe arcydzieło, magiczny dokument, a także cudowna historia o tajemnicach i radościach kotów i kochających ich ludzi. Widzowie będą mruczeć i prosić o więcej!" – Pete Hammond, Deadline Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe kocie indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule, mieście z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedynym w swoim rodzaju najprawdziwszym kocim imperium. Oglądamy z bliska ich codzienne życie i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie!


Najbardziej wdzięczny film „Kedi - Sekretne życie kotów”, to przepiękny dokument o kotach żyjących w Stambule i o ludziach, którzy traktują te zwierzęta jak członków rodziny. Relację między człowiekiem a zwierzęciem można omawiać z dziećmi w każdym wieku, dla tych starszych na pewno ciekawa będzie konwencja filmu dokumentalnego - sposób filmowania dziko żyjących zwierząt itp. 


„Sokół z masłem orzechowym”
reż: Tyler Nilson i Michael Schwartz, dystrybutor: M2Films


Akcja filmu jest umiejscowiona na głębokim południu USA w świecie pogrążonym w ruinie. Istota głębokiego południa  - bagna, gospel i country a w nim ludzie, którzy próbując przetrwać popełniają błędy, ale… mają czyste serca i kierując się jego odruchami, czynią dobro.

Tyler Nilson i Mike Schwartz, reżyserzy i scenarzyści "Sokoła z masłem orzechowym", sięgnęli po archetypiczną amerykańską opowieść o pielgrzymach szukających Nowego Jeruzalem, kiedy świat opanował mrok, beznadzieja i desperacja. Często cel wędrówki jest mało określony lub też po jego osiągnięciu okazuje się, że nie jest tym, czego podróżujący pragną lub/i potrzebują. Kluczem są bowiem relacje międzyludzkie: gesty życzliwości okazywane przez nieznajomych oraz wsparcie i przyjaźń towarzyszy wyprawy, dzięki którym można pokonywać wszelkie kłody rzucane pod nogi przez wrogi i okrutny świat.

  

Jest to opowieść o życiu z piętnem inności. Jest to też uniwersalna opowieść o pędzie ku wolności i potrzebie rozwinięcia skrzydeł. Zack ucieka z klatki, gdzie ma opiekę systemu, bo nie chce być wiecznie traktowany jako wymagający specjalnego traktowania „przygłup”. Tyler pokazuje mu na czym polega życie w drodze, gdzie nic poza poczuciem wolności się nie liczy. Pokazuje mu też, że inność nie oznacza bycie gorszym.
Ta podnosząca na duchu historia, to kino szczere, o poszukiwaniu miejsca na Ziemi…

Jeśli szukacie inspiracji do rozmowy z uczniami szkół średnich o ich wizji przyszłości, wyborze studiów, preferencjach zawodowych, itp., polecam film "Sokół z masłem orzechowym", doskonały będzie tu scenariusz na godzinę wychowawczą przygotowany przez Annę Równy filmoznawcę, doktorantkę w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG, metodyka edukacji filmowej, nauczyciela konsultanta ds. edukacji humanistycznej, medialnej i filmowej w MSCDN.
Materiały dydaktyczne w dużym stopniu wspomagają  prace z uczniem.
Scenariusz do pracy nad filmem 



Działający na polskim rynku od 1998 roku Monolith Films jako wiodący polski, niezależny dystrybutor filmowy, współpracuje z największymi producentami, których filmy dystrybuują
w USA najbardziej renomowane studia filmowe. Monolith Films prowadzi dystrybucję filmów na wszystkich polach eksploatacji na terenie Polski: kino, telewizja, home video i wideo na życzenie. 
W swojej ofercie posiada także prestiżowe, wielokrotnie nagradzane pozycje filmowe. Niezależnie od niezwykle bogatej biblioteki filmów zagranicznych, Monolith aktywnie współuczestniczy w produkcji polskich filmów jako partner kapitałowy, producent i dystrybutor, m.in. takich tytułów jak " Sezon na leszcza", "Zakochani", "Generał Nil", "Ile waży koń trojański?", "Galerianki", "Jeż Jerzy", "Big Love", “Różyczka”, "Róża" i "Pokłosie". Monolith Films realizuje swoją strategię za pośrednictwem własnych wysoko wyspecjalizowanych zespołów, które obsługują kina, multipleksy, domy wydawnicze oraz stacje telewizyjne publiczne i komercyjne spółek zależnych w zakresie obsługi i kreacji rynku DVD, Blu-ray, wideo na życzenie oraz nowych technologii. 

   Program szkolny Kino Klasa jest odpowiedzią środowiska filmowego na potrzeby polskich placówek szkolnych, którym zależy na atrakcyjnych metodach nauczania, przekazywaniu wzorów postaw godnych naśladowania, a także dopasowaniu nauki do zainteresowań uczniów. 

Pragniemy, aby film stał się cenną pomoc naukową, która pobudza wyobraźnię i kreatywność, motywuje do dyskusji i uczy formułowania własnych poglądów. We współpracy
z doświadczonymi pedagogami tworzymy materiały dydaktyczne dla nauczycieli na podstawie specjalnie dobranej palety filmów Monolith Films, różnorodnych tematycznie i gatunkowo. Przygotowane scenariusze lekcji pomagają w wydobyciu z dzieła filmowego najważniejszy przekaz i omówienia go na lekcji w ciekawy sposób. 
Ponadto programowi towarzyszą szeroko zakrojone akcje związane z premierami filmów we współpracy z najważniejszymi instytucjami zajmującymi się edukacją  w kraju. 
Program Kino Klasa obejmuje:
• tworzenie scenariuszy lekcji dla poszczególnych poziomów nauczania• dystrybucję materiałów wśród nauczycieli poprzez kina, wydawnictwa szkolne, newsletter
•  zamieszczanie na stronie internetowej Kinoklasa.pl informacji o filmach z możliwością bezpłatnego pobrania materiałów dydaktycznych
•  pokazy filmów dla nauczycieli w całej Polsce
•  nawiązywanie współpracy z nauczycielami przy tworzeniu materiałów edukacyjnych na podstawie filmów akcje edukacyjne związane
z premierami filmów
 
Cudowny chłopak


Program edukacyjny
Zanim 19 stycznia 2018 r. historia Auggiego („Cudowny chłopiec” reż. Stephen Chbosky, 2017), opowiedziana w filmie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (i rodziców) - weszła na ekrany polskich kin, realizowane były  spotkania w specjalnym programie edukacyjnym przygotowanym przez dystrybutora, we współpracy z różnymi instytucjami oświatowymi i wydawnictwami (WCIES, Nowa Era). W jego ramach odbywały się przedpremierowe pokazy filmu „Cudowny chłopak” oraz  inne formy  edukacji m.in. webinarium (Nowa Era). Uczestnicy otrzymali także materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas godziny wychowawczej.

Cudowny chłopak - materiały edukacyjne

Cudowny chłopak - materiały dydaktyczne dla nauczycieli 
Rozmowa z  aktorami grającymi bohaterów filmu


CHŁOPIEC Z BURZY
Życie to nauka latania
Zabawna, wzruszająca i mądra opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie.
Laureat Oscara GEOFFREY RUSH w ekranizacji jednej z  najpiękniejszych powieści dla młodych widzów.


Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży znajduje trzy osierocone malutkie pelikany. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o przyjaźni chłopca z jednym z pelikanów, zwanym Panem Percivalem. Historia o tym, jak wiele potrafią sobie dać i jak wiele mogą się od siebie nauczyć. Mozolna nauka latania, walka z kłusownikami polującymi na nadmorskie ptaki i niekończące się wspólne wygłupy, zacieśniają niezwykłą więź między Michaelem a zwierzęciem. W końcu jednak przychodzi moment, gdy pelikan dorasta, a chłopiec musi opuścić domek na plaży. Czy ich przyjaźń jest w stanie przetrwać?

Po wielu latach zamożny biznesmen Michael Kingsley (Geoffrey Rush) powraca w rodzinne strony, by opowiedzieć swojej ukochanej wnuczce o niezwykłym przyjacielu z dzieciństwa. Stojąc u progu życiowych podsumowań rozumie, że to nie rodzinna fortuna, ale ta niezwykła opowieść jest czymś najcenniejszym, co może przekazać Madeline.

http://www.kinoklasa.pl/Chlopiec_z_burzy_materialy_dla_nauczycieli.pdf

 

https://www.monolith.pl/filmy/2019/chlopiec-z-burzy/




NASZE MIEJSCE NA ZIEMI (The Biggest Little Farm)

Ekologia

Obsypany nagrodami na kilkunastu festiwalach filmowych niezwykły film dokumentalny, który ogląda się jak najlepszą fabułę.
8 lat pogoni za marzeniem o harmonijnym i szczęśliwym życiu w zgodzie z prawami natury. Hołd złożony niezwykłemu bogactwu otaczającej nas przyrody, którą musimy nauczyć się rozumieć zanim będzie naprawdę za późno.
Nieocenione źródło wiedzy o otaczającym nas świecie, który okazuje się znacznie bardziej niezwykły niż nam się wydaje.

Znakomity reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, Jack i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii. Z każdym kolejnym dniem Chesterowie uczą się czegoś nowego o świecie i sobie samych. Przeżywają małe porażki i wielkie zwycięstwa, a otaczający ich ludzie i zwierzęta stają się źródłem inspiracji, radości, a czasem niezłych kłopotów.
Ich idealistyczna wizja niezwykłej utopii powoli zaczyna nabierać realnych kształtów mimo niekończących się przeciwności losu. A widoki takie jak przyjaźń między świnią Emmą i kogutem Greasym, psia troska o owcze stado czy gęsi pomagające ratować uprawy przed inwazją ślimaków uświadamiają jak wielka moc i piękno kryje się w otaczającej nas naturze, której przecież jesteśmy częścią.
„Matka natura nigdy nie była bardziej inspirująca”
                                               Alice Waters
ZWIASTUN: https://youtu.be/dJVz0Bg8TK4
 Materiały edukacyjne-scenariusz



BYŁ SOBIE PIES 2
reżyseria: Gai Mancuso produkcja: USA
Przyjaźń
Kontynuacja kinowego hitu, który w Polsce zachwycił prawie 650 tysięcy widzów w każdym wieku. Reżyserka najsłynniejszych seriali w historii telewizji przedstawia nie tylko najzabawniejszy, ale najbardziej wzruszający i nieprzewidywalny film roku dla widza w każdym wieku.  

Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego pana lub pani. Ale czasem trzeba się nieźle nabiegać, żeby za nimi nadążyć. Bailey dostaje od swojego ukochanego Ethana nowy cel: ma opiekować się jego wnuczką – CJ. Dopóki dziewczynka jest mała, zadanie jest dość proste, choć czasem trzeba ochronić ją własnym ciałem przed rozbrykanym koniem. Z biegiem czasu CJ dorasta i wyzwania dla Baileya też stają się coraz większe, tym bardziej, że dziewczynka wyjeżdża z matką do wielkiego miasta i traci kontakt z dziadkami. Na szczęście Bailey przeżył już wiele żyć i sporo się o ludziach nauczył. Tym razem będzie musiał pomóc swojej ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość, zrealizować marzenia i przede wszystkim pogodzić skłóconą rodzinę. Czasem będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić w nowym wcieleniu, raz nawet jako suczka. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.



Zwiastun: https://youtu.be/RDuSC2rayVY


 SKŁODOWSKA (Radioactive)

Nominowana do OSCARA Rosamund Pike jako Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, która w czasach, gdy większość wciąż uważała, że miejsce kobiety jest w cieniu męża,   zrewolucjonizowała konserwatywny i bardzo męski świat nauki. Opowieść o wielkiej odwadze, determinacji, miłości i geniuszu pewnej kobiety z dalekiej Polski, która zadziwiła naukowy Paryż, a wkrótce cały świat.
Młoda, ambitna Maria Skłodowska przybywa do Francji, by na słynnej Sorbonie podjąć studia, które są jej wielkim marzeniem, a już wkrótce przyniosą przełom nie tylko w życiu młodej kobiety, ale całego świata. Początki jednak są trudne. Nikt nie traktuje poważnie naukowych planów i teorii, które snuje młoda Maria. Mężczyźni zazdrośnie strzegą wstępu na najwyższe szczeble naukowej kariery. 

Jednak geniusz, upór i odwaga Skłodowskiej wkrótce zaczną kruszyć ten opór. A niezwykłe odkrycia, których dokona wraz z mężem Piotrem Curie przyniosą jej zasłużone miejsce w naukowym panteonie.


1917 
Wielkie wojenne widowisko na miarę „Dunkierki” i „Szeregowca Ryana”, które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata.

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda. Sam Mendes, zdobywca Oscara za “American Beauty”, reżyser dwóch Bondów (SKYFALL i SPECTRE), który z artystycznego kina potrafi zrobić komercyjny hit, tym razem idzie na wojnę.
Film będzie uzupełniony o materiały dydaktyczne przygotowujące młodego odbiorcę, do zrozumienia niejednoznacznego obrazu wojny. Potrzebuje on wprowadzenia historycznego, aby odbiór był pełny (bez osadzenia uwagi na efektach specjalnych), dzięki czemu -  jako bardziej zrozumiały, pomoże w samodzielnej refleksji nad wartościami - czasu pokoju i czasu wojny.


Oficjalny zwiastun filmu https://youtu.be/UcmZN0Mbl04

Krótki dokument z komentarzem Sama Mendesa i operatora Rogera Deakinsa pokazuje jak wielkim wyzwaniem było filmowanie w plenerach, gdy możliwe było tylko jedno ujęcie.
"1917" to jedna z najgorętszych premier końca roku. Krytycy zaproszeni na specjalny pokaz podsycili apetyt na nowe widowisko Sama Mendesa, które już teraz jest uważane za największego faworyta przyszłorocznych Oscarów.
   

CHŁOPIEC Z CHMUR 

Najnowszy film mistrza kina familijnego Nicolasa Vaniera, autora niezapomnianego hitu „Bella i Sebastian”. Prawdziwa historia, która poruszyła całą Europę. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, wielkiej odwadze i przygodzie, która odmieni życie pewnego chłopca i jego skrzydlatych przyjaciół.

Dla Thomasa, chłopca zanurzonego w świecie gier video, pomysł spędzenia wakacji z ojcem, zapalonym ornitologiem Christianem (nagrodzony Cezarem, znany z hitów „Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra”, „Nowych przygód Aladyna” oraz „Niczego nie żałuję – Edith Piaf” Jean-Paul Rouve), wydaje się koszmarem. 
Gdy naukowiec oznajmia, że chce uczyć zagrożone wyginięciem dzikie gęsi migrowania, chłopiec myśli, że rodzic stracił rozum. Ale skazany na całodobową opiekę nad świeżo wyklutymi pisklakami chłopiec przywiązuje się coraz bardziej do skrzydlatych przyjaciół. 
Podniebna podróż z Norwegii aż do Francji jest nie tylko ostatnią szansą na przetrwanie przeuroczych ptaków, ale też przygodą życia dla Thomasa i wydarzeniem, którym emocjonowała się cała Europa.




Edukator.pl to nowoczesny serwis edukacyjny.


Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do własnego wirtualnego dysku, który pozwala gromadzić
i porządkować cyfrowe materiały dowolnego formatu, a przede wszystkim w łatwy i intuicyjny sposób tworzyć własne treści, komunikować się z innymi i publikować najlepsze dzieła. Portal jest łatwy w obsłudze, dostosowany do potrzeb ludzi związanych z edukacją. 
Jest to narzędzie do pracy własnej - przynosi nauczycielom wiele fenomenalnych rozwiązań, gotowych materiałów, narzędzi. Szkoły mogą tworzyć własne zasoby cyfrowe. Stworzone w narzędziach przygotowanych przez użytkowników i twórców materiały można publikować, wymieniać się nimi z innymi. Jak to działa pokazuje krotki film portalu
https://www.edukator.pl/site/page/name/about.html
Hasło portalu: "morze możliwości" oddaje to, czym jest edukator.pl.





Autorzy portalu zachęcają do tworzenia i publikowania na stronach Edukatora swoich prezentacji, testów, kursów, krzyżówek i innych treści. Zachęcamy do stosowania zasady  - „Dzielmy się swoją pracą i wiedzą”.

"Dla polskich szkół, nauczycieli, uczniów, pasjonatów nasz serwis jest darmowy i otwarty. Liczymy jedynie na to, że jego użytkownicy zechcą wykorzystywać jego możliwości w pełni dla własnej satysfakcji i z pożytkiem". 



Zaproszenie także na Facebook pozwala poznać wszelkie nowości i inspirujące materiały i zaproszenia. Link do wybranych materiałów na kanale YouTube https://www.youtube.com/user/edukatorpl  pomoże  nam w  wyborze tematu.

Twórcy platformy są otwarci na współpracę i ciekawe pomysły. Warto  więc  samemu sprawdzić - zaglądając pod adres
https://www.edukator.pl/
 i... rozpocząć współpracę z Edukatorem.   

Popularne posty z tego bloga

Konkurs Zrób-My Nasz-Film

IV Edycja Konkursu Zrób-my Nasz-Film "Historie zapisane w obrazie"

III Edycja Konkursu Zrób-My Nasz-Film „HISTORIE ZAPISANE W OBRAZIE”

Konferencja "Edukacja medialna w placówkach oświaty i kultury"